تنازع بقاء در مسیر فانتزی و واقعیت

نشسته بود آن سوی الاکلنگ و من این سو. بر خلاف همه عمرم که می‌توانستم بپرم بغلش، حالا دیگر وزنمان به هم نزدیک شده بود و تازه آن زمان نمی‌دانستم که چند سال بعد، وزن او از من کمتر می‌شود و قدش کوتاه‌تر. گفتم:

– خب اینکه دیگه اسمش ازدواج نیست. جنگه!
– خب. آره. جنگه!

توی کتم نمی‌رفت. او داشت از اعتقاد درونی‌اش صحبت می‌کرد که به هر حال روابط انسانی، ماهیتی به جز بده بستان‌های عقلی ندارد و احساسات می‌گذرد و آنچه در پایان باقی می‌ماند، همان هزینه‌فایده‌ای است که ذهن انسان راه فراری از آن ندارد. بعدها همین خط را گرفتم و به این نتیجه رسیدم که خودکشی هم احتمالا تنها زمانی رخ می‌دهد که هزینه ماندن از فایده‌اش بیشتر باشد و اگر برای کسی، درد احتمالی لحظه مردن و یا نگرانی درباره فراموش شدن مانع است، یعنی که هنوز فایده‌های ماندن، بیشتر است. گفتم:

– اگه بنا به این محاسبات باشه، تنها موندن رو به چنین ازدواجی ترجیح می‌دم.

دست به دامان تعبد شد. اولش تعبد به شرع و بعد که احساس کرد خیلی دیگر برایم قانع‌کننده نیست، تعبد به قانون طبیعت و بقاء. آن روز البته قانون تنازع بقاء برایم مثل امروز قانع‌کننده نبود. ولی ساکت شدم. با این حال، توی کتم نرفت. هنوز هم توی کتم نرفته و با اینکه نمی‌توانم خودم را از محاسبه و فکر کردن به هزینه و فایده‌ها تبرئه کنم، دست‌کم به آن قاعده‌ای که او می‌گفت تن ندادم. ریسک اعتماد را پذیرفتم؛ کاری که در منطق او معنا نداشت و بعدها البته دیدم در زندگی خیلی دیگر از آدم‌های به اصطلاح موفق هم اعتماد معنا ندارد. دل سپردم که او نمی‌سپرد و خیلی کارهای دیگر که او نمی‌کرد.

حالا البته شاید هنوز در نظر او اول راهم و مانده که ان شاء الله سرم به سنگ بخورد و سر عقل بیایم، ولی ده سال زندگی در غربت که دو سال آخرش در تنهایی مطلق بود، فرصت کافی داشتم برای اینکه بفهمم آب و هوای کدام جاده به مذاقم سازگارتر است. من در همان روزهای تنهایی با خیلی از آرمان‌های او خداحافظی کردم. و البته هزینه‌هایش را هم پرداختم. ولی هنوز احساس پشیمانی نکرده‌ام.

۱ فکر می‌کنند “تنازع بقاء در مسیر فانتزی و واقعیت

  1. ندا

    اکثر نوشته‌ها ادمو ناکام میذاره، یا من احتیاج و عطش بیشتری به عمیقترشدن دارم و یا تنبلم که ادامه‌شو خودم فکر کنم، به هرحال نوشته‌هاتون میل به خواستن رو زنده می‌کند

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.