یک داستان تخیلی اقتصادی

من از اقتصاد، هیچ نمی‌دانم. یعنی حتی تا همین یک سال پیش ذهنم درگیر اقتصاد نبود و اخبار اقتصادی کشور را دنبال نمی‌کردم. به برکت تحریم‌ها و سوء مدیریت‌های داخلی و افزایش دو سه برابری قیمت‌ها عملا اقتصاد، خودش را با من درگیر کرد. حالا این را گفتم که کمبود اعتماد به نفسم را با فرار به جلو، جبران کرده باشم تا بتوانم یک سری حرف‌های بزرگ‌تر از دهانم بنویسم.

قیمت ارز دارد همین طور سقوط می‌کند. حالا قیمت طلا را ترجیح می‌دهم به ماجرای کاهش قیمت جهانی طلا ربط بدهم ولی ماجرای کاهش قیمت ارز به طور جدی باید به عزیزان دلم و هم‌وطنان عزیزتر از جانم در داخل کشور ربط داشته باشد. روند کاهش قیمت ارز تا جایی که من یادم هست، از صبح شنبه‌ای آغاز شد که نتایج اولیه آراء نشان داد که احتمالا آقای روحانی رئیس جمهور ایران می‌شود. خب. طبیعی هم بود. عده‌ای به این حدس می‌رسند که روابط خارجی کشورمان رو به بهبود است و قیمت ارز پایین خواهد آمد و چیزهایی از این دست و تصمیم بگیرند که پس‌انداز ارزی خودشان را بفروشند.

بخشی از این کاهش قیمت قابل درک است ولی این همه کاهش قیمت آن هم در همین چند روز، یکی مثل من را به شک می‌اندازد. آن روز که داشتم با خودم تحلیل می‌کردم گفتم بله، احتمالا یک کاهش محدود خواهد داشت که به خاطر خوش‌بینی مردم به آینده تحریم‌هاست ولی به هر حال تا دولت یازدهم بر سر کار ننشیند و فعالیت‌های داخلی و خارجی‌اش آغاز نشود و تغییراتی واقعی در روابط خارجی‌مان رخ ندهد، نباید تغییر چندانی در ارزش پول ملی به وجود بیاید. حداقلش این بود که می‌گفتم به هر حال قدرت‌گیری بانک مرکزی در تعدیل و کنترل بازار ارز زمانی رخ خواهد داد که صندوق ذخیره ارزی تقویت شود و تقویت صندوق ذخیره بدون ورود ارز به کشور امکان نخواهد داشت و ورود ارز به کشور هم مستلزم رونق یافتن صادرات و برداشته شدن تحریم‌ها و فروش نفت و این چیزهاست.

ولی خب، این حدس‌ها همه کشک بود. ارز دارد به طور شدیدی سقوط می‌کند؛ بدون اینکه هیچ کدام از اتفاق‌ها رخ داده باشد. پس هر چه هست باید همین میان مردم خودمان اتفاق افتاده باشد. حدس مخلوط به توهم توطئه من که هیچ پشتوانه اطلاعاتی و واقعی ندارد،‌ منجر به شکل‌گیری یک قصه خیالی ولی برای خودم باورپذیر شده است:

داستان تخیلی یک تجارت پرسود
عده‌ای که ذخیره‌های ارزی بزرگی دارند، دقیقا از همان شنبه شمارش آراء مقدار محدودی ارز وارد بازار کرده‌اند که منجر به کاهش محدودی در قیمت ارز شده است. این تغییر کوچک، می‌تواند نقش استارت ماشین را ایفا کند. با کاهش محدود قیمت ارز، کسانی که سرمایه‌های کوچک ارزی دارند به بازار هجوم می‌آورند تا ارزهای خود را از خطر زیان نجات دهند و ذخیره‌های خود را بفروشند. 

این اتفاق دوم، یعنی هجوم مردم معمولی و سرمایه‌های کوچک به فروش ارز، حکم روشن شدن ماشین را دارد و به صورت تصاعدی قیمت ارز را پایین می‌آورد و هر چه قیمت ارز کمتر می‌شود، هجوم سرمایه‌های خرد به بازار فروش ارز هم بیشتر می‌شود و این روند ادامه خواهد یافت تا اینکه…

مشکل کجاست؟
این سرمایه‌های خرد، محدودند. یعنی حدس داستان‌نویسانه من چنین می‌گوید که بدون تغییرات کلان در روابط خارجی و تحریم‌ها و واردات و صادرات کشور، علی القاعده نباید این تغییرات پایدار بماند؛ چون در واقع هیچ دلیل واقعی‌ای برای بالا رفتن ارزش پول ملی ما به این میزان وجود ندارد. پس اتفاقی که در حال رخ دادن است، خالی شدن جیب سرمایه‌گذاران کوچکی است که از ترس زیان، ارزهایشان را وارد بازار کرده‌اند؛ سرمایه‌هایی که کشش محدودی خواهد داشت و به هر حال به زودی پایان خواهد یافت؛ چرا که آن سرمایه‌دارهای بزرگ‌تر که اول متنم گفتم استارت کار را آن‌ها زده‌اند، احتمالا بخش عمده سرمایه‌های ارزی خود را همچنان نگه داشته‌اند تا کشش و ظرفیت سرمایه‌های کوچک برای کم کردن قیمت ارز تمام شود.

آخر داستان به کجا می‌رسد؟
ظرفیت سرمایه‌های کوچک ارزی که به پایان برسد، سرمایه‌های بزرگ مجددا شروع به خریدن بسیار سریع ارز موجود در بازار می‌کند و مجددا قیمت ارز بالا خواهد رفت؛ روندی که حدس داستان‌نویسانه من معتقد است باید تا تاریخ تحویل دولت یازدهم یعنی اواسط مردادماه تکمیل شود. پایان تلخ داستان این خواهد بود نه خانی آمده است و نه خانی رفته است؛ کشور ما همان کشور است،‌ ارزش پولمان همان ارزش است و قیمت ارز همان قیمت. تنها اتفاقی که در این میان افتاده است، جابه‌جایی ناگهانی یک سرمایه ارزی بزرگ از جیب سرمایه‌گذاران خرد و مردم عادی به صندوق سرمایه‌گذاران کلان است. به به. آدمیزاد واقعا لذت می‌برد.

پی‌نوشت:
فیلم «یک سال خوب» را هم ببینید. برایتان خوب است.

۵ فکر می‌کنند “یک داستان تخیلی اقتصادی

 1. نظرزاده

  نظریه شما اگر چه از نظر منطق اقتصادی ایران(!) هیچ ایرادی ندارد، اما درست نیست. به نظر من مسئله بغرنج تر از این حرف هاست. افرادی که می توان آن ها را به نام «بازار» شناخت یا آقای بوووق یا… هر چه! از انتخاب مردم خوششان آمده است و دلشان خواسته است که پیشاپیش به مردم صله ای داده باشند از قبیل کیسه اشرفی پرت کردن های شاهان قدیم (البته این صله دادن هم بی حساب و کتاب نیست زیرا پیشاپیش از پر شدن دوباره کیسه هایشان در دولت آینده مطمئن هستند). نشان به آن نشان که روزی که آقای بوووق کاندیدا شد تا روزی که رد صلاحیت شد دلار همین طور مثل این روز ها سیر نزولی داشت ولی باز با رد صلاحیتش سیر صعودی خود را از سر گرفت.
  اثبات نظریه من و شما هم در این است که پس از مدتی قیمت دلار بالا خواهد رفت یا نه. اگر بالا رفت نظر شماست و اگر بالا نرفت نظریه من اثبات می شود. به همین سادگی به همین تلخی…

  پاسخ
 2. vahid

  این سوال که “چرا وقتی شخص خاصی رئیس جمهور شد، قیمت ها پایین اومدند؟” برای خیلی ها مطرح هست..
  من فکر می کنم وقتی روش و رویکرد یک دولت، تعامل با دنیا باشه و از ماجرا جویی و دشمن تراشی احتراز کنه، این مسئله طبیعی خواهد بود. به طور مثال اگر فرض کنیم آقای هاشمی (آقای روحانی هم به نوعی امتداد ایشونه)رئیس جمهور بشه، خب روابط ما با کشورهای عربی بهتر میشه، تعامل ما با جهان بهتر میشه و قطعا این مسائل بر روی تحریم ها و همچنین ارزش پول ملی تاثیر گذار خواهد بود. این روش قطعا متفاوت است از روشی که برخی دیگر دارند که سایه جنگ رو همیشه بالای سرکشور نگه می دارند.
  به نظر، نگاه شما کمی بدبینانه است. در بازارهای بین المللی طلا و نفت هم به جهت اتفاقات گاها منطقه ای تغییراتی جهانی در قیمت ها رخ میده، در سطح یک کشور که این مسائل طبیعیه.

  پاسخ
  1. حامد نویسنده

   با اینکه با اومدن آقای روحانی، روابط ما با کشورهای دیگه بهتر می‌شه، مخالفتی ندارم. یعنی باید صبر کرد و دید. ولی هنوز که تغییری اتفاق نیفتاده که ارزش پولی ما این همه تغییر کنه. تا یه درصدیش رو می‌تونم باور کنم که به خاطر ایجاد امید در مردم اتفاق افتاده باشه ولی تغییر واقعی در ارزش پول ملی، وابستگی شدیدی به ارتباطات واقعی سیاسی و تجاری با کشورهای دیگه داره؛‌ چیزی که امیدواریم در زمان آقای روحانی اتفاق بیفته.

   حتی اگه این داستان تخیلی من، هیچ شباهتی به واقعیت نداشته باشه (که احتمالش هم کم نیست) ولی هر اتفاقی افتاده، همین جا افتاده؛ توی کشور خودمون؛ نه توی روابط‌مون با کشورهای دیگه؛ هنوز تحریم‌ها سر جاشه، هنوز ارز موجود در کشور، خیلی تغییر خاصی نکرده و هنوز دولت دهم بر سر کاره!

   به هر حال، من اسم یادداشتم رو گذاشتم داستان تخیلی، و معتقد نیستم که یک تحلیل مبتنی بر داده‌های واقعیه. اصراری هم به درست بودنش ندارم ولی خب هنوز دلیل کافی برای رد این احتمال توی اخبار پیدا نکرده‌م و چیزهایی مثل اینکه امید به آینده، این همه تغییر ایجاد کرده، راضیم نمی‌کنه.

   پاسخ
 3. sondia

  خعععلی اتفاقی مطلباتون را دیدم و خوندم البته اونایی که عنوانش برام جالب تر بود ، خوب بودن فقط ی جاهایی آدم میترسه باهاتون همراهی کنه ، قدرت تخیلتون بالاست کلللللا!!!مخصوصا پست آخرتون ترسناک بود! بگذریم، مطلبتون درباره اوضاع اقتصادی خیلی هم تخیلی نیست، مافیای سرمایه تو کشور ما ی واقعیت است که خب عده غالب بنا به مصالحی امروز انکارش میکنیم؛ شاید چون نمیخوایم بگیم که عقب نشینی کردیم! منظورم البته هممون هستیم نه گروه وجناح خاصی ، ولی ی آخر دیگه هم میشه تصور کرد، اینکه این افراد برای حفظ حمایت مردم با چنگ و دندون اوضاع را ثابت نگه دارند تا به مردم بفهمونن که کشورداری را باید به اهلش سپرد!!! خب با حمایت کشورهای عربی دوست و برادر این کار خیلی هم سخت نمیشه!!:)

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.