سنت‌های ایرانی،‌ سنت‌های اسلامی

هفت‌سین

هفت‌سین

بنا گذاشتن سنت‌ها در میان مردم کار آسانی نیست.  خیلی‌ها در طول تاریخ خواسته‌اند سنتی را بین مردم رواج دهند یا سنتی را از میان مردم بردارند ولی موفق نشده‌اند. ولی عید نوروز یکی از مثال‌های موفق بوده است. این روزها جنب و جوش مردم توی کوچه و خیابان، خیلی به چشم می‌آید. همه با لباس نو،‌ سر و روی مرتب، خوشبو و شاد راه افتاده‌‌اند به دید و بازدید؛ دست‌کم حال و هوای اصفهان که این طور است.

از ویکی‌پدیا این طور دستگیرم شد که در مورد نقطهٔ شروع نوروز و اینکه چه کسی این سنت را راه انداخته‌ است،‌ اختلاف نظر هست. از مردم هم که سؤال کنی، خیلی‌ها نمی‌دانند از کجا این سنت برایشان این قدر مهم شده است، حتی خیلی‌ها فلسفهٔ خاصی برای آن نمی‌دانند و با این حال به تک‌تک ریزه‌کاری‌های آن اهمیت می‌دهند. سفره‌ هفت‌سین، سمنوپزان، نظم و حساب دید و بازدیدهای خانوادگی و برنامه‌های دقیق دیگر. از چند نفر شنیده‌اید که برای خریدن ماهی قرمز، دلیل قانع‌کننده‌ای داشته باشند یا بدانند گذاشتن سماق سر سفره هفت‌سین برای چیست؟!

تعداد زیادی از سنت‌های جاری در نوروز، همان سنت‌هایی‌اند که در مناسبت‌ها و مراسم دینی توصیه شده‌اند. مثلا برای حضور در مسجد توصیه شده بهترین لباس‌هایتان را بپوشید و خودتان را خوشبو کنید. یا در بسیاری از مناسبت‌های دینی دیگر، به غسل توصیه شده، به دیدار مؤمنین، حتی هدیه دادن به دیگران ولی تقریبا هیچ کدام از این‌ها بین مردم تبدیل به سنت نشده است. به ندرت کسی را می‌بینید که موقع نماز، بهترین لباسش را بپوشد یا آدابی شبیه نوروز را برای رفتن به مسجد رعایت کند.

بسیاری از مسجدها تبدیل شده‌اند به محیط‌های خموده و کسل‌کننده، پر از پیرمردها و پیرزن‌های بداخلاق و بدقیافه و کاملا به دور از شادی و طراوت؛ طوری که بچه‌های ما خیلی باید حرف‌شنو (تابع بی‌چون و چرای پدر و مادر) باشند یا انگیزه‌های معنوی‌شان قوی باشد که محیط ناخوشایند مسجد را تحمل کنند و نمازشان را به جماعت بخوانند. مسئله فقط مسجدها نیست. باید اقرار کنیم تقریبا هیچ یک از اعیاد و مناسبت‌های دینی ما به شادی عید نوروز نیست، (احتمالا)‌ هیچ کدام از ما آن قدر که از نوروزهای بچگی‌مان خاطرهٔ خوش داریم، با بزرگ‌ترین عیدهای اسلامی نظیر عید غدیر، عید فطر و عید قربان، رابطهٔ چندانی برقرار نمی‌کنیم. شادترین برنامه‌های جماعت متدین، مراسم مولودی‌خوانی مداح‌هایی است که هنوز تفاوت چندانی به غم و شادی قائل نیستند.

رسیدیم پاراگراف آخر. معمولا اینجا باید نتیجه‌گیری کرد. من هم اول نتیجه‌گیری کردم ولی بعد دیدم با نتیجه‌گیری‌ام مسئله را محدود می‌کنم. همین. خواستم فقط فکر شما هم کمی با آنچه ذهن من درگیر است،‌ درگیر شود. سال نو هم مبارک.

۲ فکر می‌کنند “سنت‌های ایرانی،‌ سنت‌های اسلامی

 1. محدثه

  شاید اگه قرار بود مثلا ًنوروز به جای یه بار در سال بشه هر ماه یه بار دیگه اینقدر که مردم بهش عشق میورزیدند،نبود!
  البته شاید!

  پاسخ
  1. حامد نویسنده

   بازم ولی خیلی از رسم‌های دیگه هست که با وجود زیادتر بودن‌شون، مردم بهشون معتقدن و رسوم اون‌ها رو رعایت می‌کنند. مثلا برای تولدها حتما سعی می‌کنن کیک تهیه کنند، شمع فوت کنند؛ یا برای عروسی‌ها حتما لباس نو می‌پوشیدند، صورت‌شون و موهاشون رو اصلاح می‌کنن.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.